Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

Picture of ina-online
ina-online

29/09/2023

Presidenti rus Vladimir Putin është takuar me Andrei Troshev, një nga ish-komandantët më të lartë të grupit mercenar Wagner, për të cilin zëdhënësi i Kremlinit thotë se tani punon për ministrinë e mbrojtjes.

Troshev është një ish-ndihmës i Yevgeny Prigozhinit, i cili vdiq pas rrëzimit të aeroplanit të tij në gusht.

Vdekja e tij erdhi dy muaj pasi trupat e Wagner-it marshuan për një kohë të shkurtër në Moskë.

Putini i kërkoi Troshevit të mbikëqyrte njësitë luftarake vullnetare në Ukrainë, tha Kremlini.
Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha agjencisë së lajmeve RIA se Troshev tani punon në ministrinë e mbrojtjes.

Takimi vjen ndërsa Putin përpiqet të rikthejë autoritetin e tij pas rebelimit të Wagnerit në qershor.

TË FUNDIT
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
13 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
5 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
13 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

INFO

NA NDIQ