Putini a do të arrestohej nëse vjen në Serbi, flet Vuçiq

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/03/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me fletarrestimin e presidentit rus Vladimir Putin për krime lufte të lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, tha se beson se ky është një vendim që do të ketë pasoja të këqija politike.

“Pyetja ime është, ‘tani e keni akuzuar për krimet më të mëdha të luftës, me kë do të flisni tani’,” u tha Vuçiq gazetarëve në Presidencë, ku ai iu drejtua kombit me rastin e raundit të djeshëm të bisedimeve midis Beogradit dhe Prishtinës, në të cilën të dyja palët pranuan Aneks marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve të ndërsjella.

Ai pyeti nëse Perëndimi po pret humbjen e Putinit dhe sa do të presë.

“A mendoni vërtet se është e mundur të mposhtet Rusia në një muaj, tre muaj apo një vit”, shtoi ai.

Ai tha se “nuk ka dyshim se qëllimi i atyre që e bënë këtë është që ta vështirësojnë komunikimin e Putinit, në mënyrë që kushdo që flet me të të jetë i vetëdijshëm se ai akuzohet për krime lufte.

I pyetur se çfarë do të bënte Serbia si nënshkruese e Statutit të Romës, e cila themeloi Gjykatën Penale Ndërkombëtare, në rast se Putini do të vinte në Serbi, d.m.th nëse do ta arrestonte dhe ekstradonte atë, ai tha se ishte një “pyetje e pakuptimtë, sepse” është e qartë se Putini nuk ka ku të shkojë për sa kohë që konfliktet vazhdojnë”.

Ai shtoi se nuk ka arrestuar as ata që janë kërkuar nga Tribunali.(INA)

TË FUNDIT
45 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
8 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
45 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ