Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

Picture of ina-online
ina-online

02/10/2023

Sipas zyrtarëve britanikë të mbrojtjes, luftëtarët e grupit Wagner besojnë se një nga ish-komandantët e tij, i ngarkuar tani me sigurimin e trupave për të luftuar në Ukrainë, është një “tradhtar”.

Sipas Newsweek, autoritetet ruse publikuan të premten pamjet e (Vladimir) Putinit duke u takuar me ish-shefin e shtabit të Wagner dhe kolonelin në pension Andrey Troshev.

Presidenti rus tha se do të mbikëqyrë dhe krijojë njësi të reja luftarake vullnetare për të kryer misione luftarake kryesisht në Ukrainë.

Dhe pretendimet vijnë pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin.

Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme.

Siç vë në pah Newsweek, burime të lidhura me Wagner thanë se Troshev ishte larguar nga PMC pas rebelimit dhe kishte punuar për Redut PMC të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse.

Zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë të shtunën se Troshev ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në inkurajimin e trupave Wagner për të nënshkruar kontratat e ministrisë së mbrojtjes, një lëvizje midis arsyeve që çuan në rebelimin e mercenarëve. Megjithatë, “shumë veteranë të Wagner-it ka të ngjarë ta konsiderojnë atë një tradhtar”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

TË FUNDIT
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
13 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
5 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
13 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

INFO

NA NDIQ