“Putini ka rënë në dy gjunjë” – Ruzhdi Matoshi flet për deklaratën e bërë para 14 vitesh në Kuvendin e Maqedonisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Ish deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, Ruzhdi Matoshi, duke polemizuar me deputetët maqedonas për pavarësinë e Kosovës, në vitin 2008 kishte deklaruar se “Putini ka rënë në dy gjunjë”. Kjo deklaratë e tij e bërë para 14 vitesh, është aktualizuar nëpër rrjetet sociale pas agresionit rus në Ukraninë. Ish deputeti i PDSH-së, Ruzhdi Matoshi, i cili tani është profesor në universitet, komenton për herë të parë deklaratën e tij. Gjatë një interviste për gazetën Lajm, ai tregon se si e kishte bërë deklaratën dhe kush e kishte kërkuar një fjalim të tillë. Më poshtë mund ta ndiqni intervistën e plotë.

 

TË FUNDIT
1 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

2 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
1 ditë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ