Putini planifikon të vizitojë Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë javë

INA
INA

05/12/2023

Presidenti rus, Vladimir Putin, do të udhëtojë në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë javë për një “vizitë pune” gjatë së cilës do të takohet me Mohammed bin Salman, princin e kurorës saudit.

“Negociatat e Putinit do të jenë kryesisht me princin e kurorës të Arabisë Saudite”, tha të hënën ndihmësi i presidentit rus Yuri Ushakov, sipas gazetës shtetërore ruse TASS.

Para se të udhëtojë në Arabinë Saudite, Putin do të zhvillojë gjithashtu një “vizitë pune” në Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila aktualisht është duke pritur samitin global të klimës COP28 në Dubai.

“Shpresoj që këto të jenë negociata shumë të dobishme, të cilat ne i konsiderojmë jashtëzakonisht të rëndësishme”.

Putin rrezikon arrestimin në shumë vende të botës për shkak të një urdhri për krime lufte të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) të lëshuar në pranverën e vitit 2023 dhe që lidhet me pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Si pasojë, udhëtimet e Putinit jashtë vendit të tij janë kufizuar – por as Arabia Saudite dhe as Emiratet e Bashkuara Arabe nuk e kanë ratifikuar traktatin themelues të Romës të ICC, i cili përcakton juridiksionin e gjykatës.

Arabia Saudite është përpjekur të pozicionohet në muajt e fundit si ndërmjetëse në luftën e vazhdueshme të Putinit kundër Ukrainës.

Bin Salman ka zhvilluar gjithashtu bisedime në shumë raste me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

INFO

NA NDIQ