Qalaj i quan të pavërteta kërcënimet ndaj Kurtit në Shkup

ina-online
ina-online

15/02/2024

Deputeti i Partisë Demokratike, Rashit Qalaj, në emisionin DPT te Fidani në ATV, ka folur për deklaratën e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se është kërcënuar dhe se ka pasur planifikime për atentat ndaj tij gjatë qëndrimit në Maqedoninë e Veriut, përcjell Reporteri.net.

Qalaj, i ka quajtur këto informata të pavërteta.

“Nuk ka pasë të bëjë asgjë me kërcënime. Kam biseduar me udhëheqës në RMV sepse i njoh, më kanë thënë se nuk ka pasur kërcënime. Më ka thënë dikush që është në pozicion shumë të lartë”, është shprehur ai.

Sipas Qalajt, ky njoftim nga Kurti është bërë “me qëllim të armotizimit dhe tërheqjes së vëmendjes nga takimi i Këshillit të Sigurimit”.

“Atje kemi kaluar mjaft keq sepse për herë të parë të gjitha shtetet që marrin pjesë në Këshillin e Sigurimit ishin publike për sa i përket kritikave ndaj Kosovës. Me ardhë deri në atë pikë ku SHBA-ja, Gjermania, Franca, me e kritiku shtetin e Kosovës është ndër skandalet më të mëdha”, u shpreh ai.

Në Kosovë mund të ketë sërish incidente
Qalaj ka folur edhe për situatën e sigurisë, pas sulmit të shtatorit në Banjskë.

“Nuk mund të them që Kosova u rrezikua nga një grup por në Kosovë mund të ndodhin incidente të tilla, sidomos në pjesën veriore, ose edhe pjesët tjera ku jetojnë serbët, dhe më të rrezikuarat janë mjediset multientike”, tha Qalaj.

Sipas Qalajt, “Serbia sërish do të bëjë përpjekje”.

“Insitucionet duhet të jenë në gjendje gatishmërie, edhe sidomos para se të ndodhë incidenti, jo sikur ndodhi në Banjskë”, u shpreh ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

dardan molliqaj

Me Memlin e Abdixhikun s’fitohen zgjedhjet

kamiona blinda kosove fsk

FSK-ja pranoi donacion të kamionëve shumë funksional prej Gjermanisë

vlora citaku

Çitaku: Albin Kurti çka ka që përzihet në zgjedhjet në Maqedoni?

INFO

NA NDIQ