Qarkorja e Shkupit përplot me gropa! Ankohen shoferët: Kot paguajmë pikëpagesa, rrugët nuk bëjnë

INA
INA

19/10/2023

Kjo rrugë nuk është prekur, askush nuk brengoset për këtë rrugë.

Mijëra vetura e automjete të rënda kalojnë çdo ditë përmes autostradës Kumanovë – Shkup, nga qarkorja afër komunës së Ilindenit. Këto automjete pësojnë dëmtime të shumta nga rruga e shkatërruar në këtë qarkore. Me qëllim që të mos dëmtojnë amortizimin e tyre, lëvizin në skaj të rrugës.

“Këto vetura dhe kamionë të cilët kalojnë përmes kësaj rruge që lidhë rrugën magjistrale nga Kumanova për në Ilinden është në gjendje të dërmuar. Në këtë gjendje përfundojnë gjithashtu edhe këto vetura e automjete. Siç mund t’i shihni edhe pamjet prapa meje, të gjitha automjetet tentojnë të anashkalojnë këtë pjesë të dërmuar të rrugës dhe largohen pak më anash që të dëmtojnë sa më pak makinat e tyre”, raporton Zekirija Haxhiu, gazetar TV21.

Shoferët ankohen se kot po paguajnë nëpër pikëpagesa, ndërsa po u shkatërrohen automjetet nga gropat.

“Kjo është gjëja më e shëmtuar, nuk e merr për obligim shteti, vetëm të mbledhë para, kot paguajmë në pikëpagesa kur rrugët nuk janë të mira. Kjo këtu nuk është rrugë, është rrugë fshati, si ta them, nga gropa në gropë. Autoritetet duhet pak më tepër të angazhohen, si për këto rrugë ashtu edhe për rrugët tjera duhet t’i rregullojnë. Në kufi ka gropa prej gjysmë metër”, tha Angell – shofer kamioni.

E çfarë kanë ndërmarrë ose do të ndërmarrin autoritetet shtetërore lidhur me këtë pjesë të qarkores. Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Rrugë Shtetërore”, Ejup Rustemi, në emisionin 10 minuta të TV21 tha se për shkak mungesës së mjeteve nuk kanë arritur të ndërmarrin asgjë, por se në një të ardhme të afërt, përmes një kredie do të ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme për rehabilitimin e saj.

“Këto ishin dy projektet të cilat ishin paraparë me fondet që i kemi me një kredi për shkak se për mospasjen e mjeteve nuk arritëm që t’i rehabilitojmë. Ne tani me një tenderim kornizë, ne do të zgjedhim edhe një kompani tjetër e cila do të rehabilitojë pjesën më të dëmtuar të pjesës nga Kumanova në hyrje të Shkupit. Shpresojmë se pas përfundimit të këtyre procedurave do të fillojmë menjëherë me rehabilitimin e kësaj pjese që është më e dëmtuar”, theksoi Ejup Rustemi – Drejtor I NP “Rrugët Shtetërore”.

Rustemi për gjendjen momentale të kësaj qarkoreje, përgjegjësinë e hodhi tek ndërmarrja tjetër shtetërore “Rrugët e Maqedonisë” për të cilën thotë është përgjegjëse për mirëmbajtjen e rrugëve magjistrale dhe rajonale.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

INFO

NA NDIQ