Qasja e re e Sofjes ndaj Shkupit me 31% mbështetje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Megjithëse shoqëria bullgare ka parë mbështetje të fortë deri në 80 përqind për veton ndaj Maqedonisë veriore, sondazhi i parë i madh i opinionit publik që nga formimi i qeverisë së re bullgare zbulon një ndryshim në pikëpamjet mbi një qasje të re ndaj marrëdhënieve midis dy vendeve.

Qasja e re e shpallur më fleksibël në negociatat mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut mbështetet nga 31% e të anketuarve, 49% mbështesin qëndrimin e mëparshëm më të fortë dhe 20% nuk ​​mund të vlerësojnë. Këto janë rezultatet e përgjigjeve në pyetjen: Cilin nga dy qëndrimet mbështesni – qasjen e re, më dialektike dhe fleksibile të paralajmëruar të Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut, apo qëndrimin e mëparshëm konfirmues? Sondazhi u krye nga Alfa Research nga 6 deri më 14 shkurt në 1060 shtetas bullgarë të rritur në të gjithë vendin, nëpërmjet një interviste të drejtpërdrejtë, të standardizuar.
Sipas analizës, me përjashtim të Bullgarisë Demokratike, mbështetësit e të gjitha partive të tjera në koalicionin qeverisës, përfshirë edhe mbështetësit e “Vazhdojmë me ndryshimin”, preferuan qasjen aktuale (të vjetër). Por, sipas studiuesve nga Alpha Research, kjo nuk do të thotë se qasja e re është e dënuar të dështojë, por konfirmon maksimën – mjafton të thuhet, është e rëndësishme të jesh i bindur.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov dje u përpoq të bindë bashkëbiseduesit e tij në Bruksel se qasja e re në bisedimet mes dy vendeve po jep rezultate. Ai e informoi komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhei, për rezultatet konkrete të arritura në vetëm pak ditë, falë një dialogu të ri midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Petkov theksoi se rezultatet janë vendimtare, jo afatet dhe shprehu shpresën se përmirësimi i bashkëpunimit sektorial do të kontribuojë në zgjidhje të pranueshme për çështjet politike. Kjo temë është diskutuar në një takim tjetër të djeshëm. Në margjinat e samitit të gjashtë ndërmjet BE-së dhe Bashkimit Afrikan në Bruksel, Petkov foli me presidentin francez Emmanuel Macron. Përveç diskutimit të situatës aktuale midis Rusisë dhe Ukrainës,

Për këtë temë, është e mundur që përfaqësuesit maqedonas të kenë takime me homologët e tyre bullgarë në margjinat e Konferencës së 58-të të Sigurisë në Mynih që fillon sot, ku do të marrin pjesë presidenti i Maqedonisë Stevo Pendarovski, kryeministri Dimitar Kovaçevski, nënkryetari për çështje evropiane. . Bojan Mariçiq, ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani. Këtë vit tema i kushtohet “Bashkëpunimit Ndërkombëtar në një kohë krize në rritje”, por do të organizohen debate të tjera. Kryeministri Kovaçevski, i cili do të mbajë disa takime bilaterale në Mynih, nesër do të trajtojë debatin për perspektivat BE-Ballkani Perëndimor, organizuar nga Këshilli për bashkëpunim rajonal.

Asnjë presion me afate

Tri ditë pas Konferencës së Mynihut, më 23 shkurt në Shkup do të mbahet takimi i radhës i nivelit të ekspertëve me Bullgarinë, sipas dinamikës së dakorduar – çdo javë do të mbahet takimi i njërit prej grupeve punuese të dy vendeve. Sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani, një qasje e tillë çon në biseda më dominuese për të ardhmen sesa për historinë.

“Ne kemi një qasje që është pak më ndryshe nga ato të mëparshme.” Tani kemi grupe pune, katër prej të cilave janë sektoriale, një është Komisioni Historik. “Prandaj shpesh them që katër herë flasim për të ardhmen dhe një herë për të kaluarën dhe kjo thotë për qasjen e re që kemi prezantuar në këtë cikël të ri”, tha ministri i Jashtëm Bujar Osmani në një dalje të ftuar në TV Sitel.

I pyetur nëse mund të fillojmë negociatat me BE-në pa një vendim përfundimtar të Komisionit për Çështje Historike, Osmani tha se puna e këtij komisioni është një proces afatgjatë.

“Qëllimi i Komisionit është të mbajë temën në të, në mënyrë që shoqëritë dhe politikanët të mos debatojnë për historinë dhe ato debate për historinë të mos kontaminojnë komunikimin dypalësh, të përditshëm. Dhe kjo është cilësia më e rëndësishme e atij Komisioni. Nëse ata arrijnë ta mbajnë debatin vetëm me ta, kjo do të lehtësojë ndjeshëm shoqëritë nga bashkëpunimi dhe njëkohësisht do të ketë një mekanizëm ku do të kapërcehen dallimet. Sepse, ne themi – “po, ato dallime duhet të tejkalohen”, por askush nuk pret që komisioni historik të japë rezultate brenda një afati të caktuar. Ky është fryma e Marrëveshjes së 2017-ës”, tha Osmani.

Sipas tij, nuk duhet të ketë presion për afate, por të krijohet besim tek të dyja palët se ende nuk ka kufizim të qëllimshëm dhe zvarritje të qëllimshme, por se ka një proces normal të debatit shkencor.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ