Qeveri pa BDI, Kovaçevski flet për kushtin e Mickoskit

INA
INA

9 Qershor, 2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski theksoi për ‘360 shkallë’ në Alsat se të gjitha kërkesat e kreut të VMRO-DPMNE, Mickoski janë të plotësuara sa i përket ndryshimeve kushtetuese, përfshirë edhe kushtin Qeveri pa BDI.

“Të gjitha propozimet që kishte VMRO-DPMNE u pranuan, madje edhe propozimin që kishin për Qeveri pa BDI-në, dhe siç kemi parë BDI-ja e pranoi këtë me njoftimin e tyre. Pra, të gjitha kërkesat janë plotësuar”, thotë Kovaçevski, përcjell INA.

Sipas tij, nuk ka ndonjë dallim mes asaj që tha BDI se është e gatshme të mos jetë në Qeveri, por pasi të votohen dhe të hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese, dhe kushti i VMRO-DPMNE-së është që të votojë amendamentet kushtetuese, por hyrja në fuqi të shtyhet deri në hyrjen e vendit në BE”, theksoi Kovaçevski, duke shtuar se këto qëndrime do shpalosen në mbledhjen e kryesisë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

supermarketet-800x445

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

IMG_5646

Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

INFO

NA NDIQ