Qeveria Kurti deklarohet për draftin e publikuar nga Burim Ramadani

Picture of INA
INA

15/11/2023

Një draft-statut i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, i publikuar nga ish-kryeinspektori i AKI-së, Burim Ramadani, ka ngjallur diskutimet mbi mundësinë që i njëjti të jetë propozimi i BE-së.

Qeveria e Kosovës nuk e ka mohuar e as pohuar nëse ky draft-statut është i njëjti me draftin e BE-së.

Zëdhënësi i qeverisë Përparim Kryeziu, tha se si qeveri e kanë të pamundur të komentojnë mbi vërtetësinë e secilit dokument që publikohet.

“Javëve dhe ditëve të fundit kanë qarkulluar në publik tekste të ndryshme të cilat janë raportuar si drafte të propozimit evropiano-amerikan. Si ekzekutiv e kemi të pamundur që të komentojmë mbi vërtetësinë e secilit prej tyre. Megjithëse për sa na takon neve, drafti i propozuar nga Gjermania, Franca, Italia, BE dhe ShBA-ja tashmë do të duhej të ishte publik, ne do të respektojmë konfidencialitetin e tij, sipas kërkesës së shteteve sponsorizuese”, tha Kryeziu.

Edhe Bashkimi Evropian ka refuzuar ta konfirmojë apo demantojë këtë draft-statut të Asociacionit.

Në dokumentin e publikuar nga Ramadani i cili pretendon se është drafti i BE-së, thuhet se Asociacioni, i themeluar me këtë Statut, ofron një kornizë vetë-menaxhuese për komunitetin serb të Kosovës brenda nivelit ekzistues komunal të vetëqeverisjes lokale dhe nuk do të fitojë kompetenca ekzekutive shtesë në krahasim me komunat anëtare të saj. Korniza përfshin mbështetjen financiare nga Serbia dhe një kanal efektiv komunikimi të drejtpërdrejtë me Qeverinë e Kosovës.

Njohësi i Kushtetutës, profesori universitar, Mazllum Baraliu, vlerëson ky draft-statut i Asociacionit bie ndesh me kushtetutën dhe cenon sovranitetin e Kosovës.

“Nuk është zgjidhje, përkundrazi është më shumë se Asociacion, më shumë se autonomi territoriale e substanciale. Është shtet në shtet, strukturë morbide, kancerogjene e cila është paralelisht me Kushtetutën, jashtë kushtetutës dhe e cila cenon substancialisht edhe sovranitetin dhe përspektivën e tij”, tha Baraliu.

Në kohën kur vazhdimisht ka dokumente të publikuara që referohen si drafte të statutit të Asociacionit të komunave me Shumicë serbe, drafti zyrtar i propozuar nga BE-ja vazhdon të mbahet i mbyllur për publikun.

Kryeministri Kurti ka deklaruar se drafti i BE-së për asociacionin është shumë më i mirë se ai i vitit 2013 apo 2015.

TË FUNDIT
2 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
2 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
2 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok
2 ditë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
2 ditë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

vrasje

Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

Jorn-Rohde

Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

Policia-e-Kosoves-800x445

Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

besnik bislimi

Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

INFO

NA NDIQ