Qeveria do të jap para shtesë për pensionistët deri në prill 2024

ina-online
ina-online

12/11/2023

Të gjithë pensionistët nga kategoritë me pensione të ulta do të përfitojnë një kompensim financiar shtesë për gjashtë muaj, gjegjësisht deri më prill 2024.

Këtë e ka paralajmëruar zëvendëskryeministri për çështje ekonomike në Maqedoninë e Veriut, Fatmir Bytyqi për “Shtypin e Mëngjesit”. Sipas tij, kjo ndihmë financiare do të jetë pjesë e masave kundër krizës që pritet të shpallen javën e ardhshme nga Qeveria.

Bytyqi ka sqaruar se pakoja e re e masave do t’i mbulojë të gjithë pensionistët nga kategoritë me pensione të ulta, ato ato që janë pak më shumë se 19 mijë denarë.

“Krijuam disa kategori të pensionistëve, pensionistë nën 14.000, të cilët marrin deri në 14.000, deri në 16.000 dhe deri në 19.000 denarë. Këta do të marrin një ndihmë financiare shtesë siç negociohet nga grupi i punës. Do të marrin kompensim fiks”, tha Bytyqi.

Në kuadër të masave antikrizë, Bytyqi tha se do të sigurohen fonde si shtesë energjie për kategoritë me pensione sociale.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

INFO

NA NDIQ