Qeveria e anuloi vendimin: Universiteti i Strugës nuk mund të themelojë Fakultetin Mjekësor

Picture of INA
INA

28/06/2024

Universiteti Ndërkombëtar i Strugës nuk mund të themelojë Fakultetin e Shkencave Shëndetësore. Është anuluar vendimi i kryesisë së mëparshme të qeverisë, ndërsa informacioni është konfirmuar sot në seancën e parë të qeverisë së re.

Edhe pse Projekti për themelimin e Fakultetit nuk i plotësonte kushtet ligjore, Qeveria e mëparshme mori vendim që dha miratimin që ai të zbatohej. Kjo është konstatuar nga institucionet kompetente pas shqyrtimit të aktiviteteve të deritanishme të procedurës.

“Duke pasur parasysh se është një profesion i rregulluar në përputhje me Direktivën e Komisionit Evropian 2005/36 dhe 2013/55, kërkohen analiza të plota dhe shteruese përpara se të vazhdohet me dhënien e Aprovimit për kryerjen e veprimtarive të arsimit të lartë për arsimimin e këtij lloji. Në rastin konkret nuk janë bërë analiza për nevojat e personelit të tillë dhe kushtet për arsimimin dhe aftësimin e tyre, as konsultime me shoqatat përkatëse dhe autoritetet kompetente me atë rast”.
“Duke marrë parasysh mospërputhjet serioze dhe të shumta të konstatuara, Bordi i Akreditimit e anuloi vendimin për akreditimin e projektit për themelimin e fakultetit, ndërsa Ministria e Arsimit dhe Shkencës anuloi vendimin për fillimin e punës, të miratuar nga ministri paraardhës”.

“Qeveria e re dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës janë të vendosura për të përmirësuar cilësinë e sistemit arsimor. Ka plan dhe program specifik në të cilin nuk ka vend për keqpërdorime të tilla të institucioneve. Ligjet duhet të zbatohen dhe do të zbatohen njësoj për të gjithë”, thuhet në vendimin e Qeverisë.

TË FUNDIT
28 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

ME TE LEXUARA

22 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
22 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
22 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
20 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
1 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
18 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

INFO

NA NDIQ