Qeveria e gatshme të propozojë Ligj mbi negociata për anëtarësim në BE

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2023

Qeveria është e gatshme të propozon Ligj mbi negociatat për anëtarësim në BE. Këtë e bëri të ditur zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq në prezantimin e informacionit për rrjedhën e procesit të skriningut. Ai sot referoi edhe për mbylljen e kllasterit të parë, të drejtat themelore dhe fillimin e skriningut bilateral, kllasteri për tregun e brendshëm.

“Jemi të gatshëm të negociojmë për Ligj për negociata për anëtarësim në BE me të cilin do t’i zgjidhim të gjitha çështjet, përfshi edhe rolin e përforcuar të Kuvendit sepse u pa sa e vështirë ose e pamundur të ndryshohet Rregullorja e Kuvendit. Është një sfidë për disa vite me radhë dhe për këtë jemi të gjithë të vetëdijshëm”, deklaroi Bojan Mariçiq, Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane.

Deputet i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe tha se për momentin vendi jonë nuk ka imazh të vendit kandidat për në BE.

“Përgatitje pa voneë të strategjisë së re për reforma në drejtësi 2023-2027, zbatimin e strategjive të burimeve njerëzore në gjyqësor dhe prokurori publike, funksionalizimi i plotë i sistemit për çështje gjyqësore dhe ligj të ri për Akademinë për gjykatës dhe prokurorë”, u shpreh Halil Snopçe, Deputet i ASH-së.

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska tha se procesi i integrimeve duhet të jetë dialogu.

“Integrimet Evropiane nuk guxojnë të jenë proces ku vendet anëtare na urdhërojnë të heshtim, të dëgjojmë dhe të veprojmë, por të ketë dialog. Shoh se e tillë është edhe qasja e Qeverisë ndaj Kuvendit dhe sot gjithçka është protokollare”, tha Gordana Siljanovska, Deputete e VMRO-DPMNE-së.

Në prezantimin e informacionit për rrjedhën e procesit të skriningut ishin të pranishëm edhe diplomatë dhe përfaqësues të sektorit civil. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ