Qeveria e ka marrë vendime për zbatimin e masave për përballimin e krizës energjetike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2022

Janë marrë vendime për zbatimin e masave për sigurimin e sasive shtesë të energjisë elektrike.

Qeveria në faqen e saj në Facebook njoftoi se ka miratuar Vendimet për ndryshimin e ndarjes së mjeteve në pjesën e posaçme të përcaktuar me Buxhetin dhe miratimin e mjeteve nga Buxheti i Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2021 për zbatimin e masave për ballafaqim me krizën në furnizimin me energji elektrike.

“U morën vendime për zbatimin e masave për sigurimin e sasive shtesë të energjisë elektrike, për përballimin e krizës në furnizimin me energji elektrike, për shlyerjen e menjëhershme të borxheve ndaj furnizuesve me energji elektrike dhe miratimin e rialokimit të mjeteve nga zërat e tjerë të buxhetit ku ka mjete të papërdorura për shlyerjen e borxheve ndaj furnizuesve me energji elektrike”, njoftojnë nga Qeveria.

Këto vendime, si dhe rekomandimet drejtuar institucioneve të vetëqeverisjes lokale, Kuvendit dhe Zyrës së Presidentit të shtetit, thuhet se synojnë të ndihmojnë furnizimin me energji elektrike që realizohet përmes furnizuesve komercialë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ