Qeveria e Kovaçevskit në telashe, Trajanov kushtëzon :7-11 deputetë varet se a do dorëzohen

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2022

Kryetari i Lidhjes Demokrate, Pavle Trajanov thotë nuk është definitive se a do të formohet dhe votohet Qeveria e re.

Trajanov në “Utrinski Brifing” theksoi se ose do të ketë një njësi zgjedhore, ose partia e tyre nuk voton për formimin e Qeverisë së re.

“Së bashku me partitë e tjera më të vogla, kemi kohë që kërkojmë që Maqedonia të jetë një zonë zgjedhore, sepse nga ne varet nëse do të votohet apo jo qeveria. Ne kemi një propozim konkret për këtë që nga marsi i vitit të kaluar dhe presim që së shpejti të caktohet një seancë për këtë. Mund të negociojmë për pragun zgjedhor, por besojmë se në raundin e parë pragu duhet të formohet natyrshëm”, tha Trajanov.

Sipas tij, kjo varet nga disa deputetë, 7, 8 apo 11.

“Kemi bërë një takim para kamerave dhe jemi marrë vesh. Varet nga të gjitha partitë e vogla nëse do të qëndrojmë të vendosur dhe të bashkuar për çështjen që Maqedonia të jetë një njësi zgjedhore. Kjo garanton demokracinë. Nuk do të thotë që nëse në Kuvend ka parti dhe individë të vegjël, qeveria nuk do të jetë e qëndrueshme. Dhe tani nuk është stabile kur ka shumë parti”, thotë Trajanov.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

INFO

NA NDIQ