Qeveria e Maqedonisë: Kemi rezerva të derivateve të naftës dhe grurit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Qeveria e Maqedonisë së Veriut njofton se kanë një sasi të kënaqshme të produkteve ushqimore dhe derivateve të naftës në rezerva. Nga qeveria theksojnë se qytetarët duhet të jenë të qetë për shkak se derivate të naftës në Maqedoni ka dhe se tregtarët blejnë rregullisht sipas kërkesës.

“Qeveria bën thirrje te një pjesë e tregtarëve me pakicë të derivateve të naftës të mos e kufizojnë sasinë, ndërsa shfrytëzuesit të mos presin në turma në pompat e benzinës”, thonë nga qeveria.

Nga qeveria shtojnë se shteti ka mjaftueshëm grurë në rezervat e mallrave, dhe sipas Ministrisë së Bujqësisë kanë rreth 45 mijë tonë grurë që është mjaftueshëm deri në korrjen e ardhshme.

“Qytetarët duhet të dinë se sipas të dhënave zyrtare, kemi rritje të prodhimit të grurit nga 195 mijë tonë në vitin 2017 në 253 mijë tonë”, thuhet mes tjerash në njoftimin e qeverisë./Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ