Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

Picture of ina-online
ina-online

19/05/2024

Ministria për Sistem Politik do të bëhet vetëm për marrëdhënie midis komuniteve – ka paralajmëruar në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Stefan Andonovski – Sekretari për Marrëdhënie Ndërkombëtare të VMRO-DPMNE-së. Sipas tij, po zhvillohen negociata për formimin e qeverisë së re, por edhe për të siguruar shumicën prej 2/3 në Kuvend.

Tashmë kanë nisur diskutimet VMRO – VLEN për zgjidhjet programore dhe kadrovike – thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Sekretari për Marrëdhënie Ndërkombëtare I VMRO-DPMNE-së, Stefan Andonovski, duke mos dhënë detaje rreth procesit.

Por, Andonovski pranon se VMRO-DPMNE ka synim tjetër – të sigurojë shumicën prej 2/3 në Kuvend.

“Atë që përpiqemi ta bëjmë është që të arrihet konsensusi i gjerë për disa çështje kombëtare dhe të arrijmë tek 80 deputetët e nevojshëm për ndryshime thelbësore të ligjeve që janë sistematike dhe kërkojnë shumicë prej 2/3. Do të diskutojmë edhe me parti tjera politike ose me disa deputetë tjerë që janë të interesuar për disa projekte ligjore”, tha Andonovski.

Por, sa janë të ndershme këto “pazare” politike me deputetë të tjerë, duke marrë parasysh se qytetarët i kanë votuar për programet që i kanë ofruar në suaza të opsioneve tjera politike?

Andonovski thotë se shumica prej 2/3, mes tjerash, duhet edhe për reformat që kërkohen nga BE-ja.

“Flasim edhe për gjyqësorin dhe për organizimin e administratës. Mendoj se është e ndershme qasja që të mos kërkoni deputetë që vetëm do t`ju mbështesin, por që do t`i futen procesit dhe me vërejtjet dhe kritikat e tyre legjitime t`i mbështesin projektet”, tha Andonovski.

Por, VMRO-DPMNE fitoi zgjedhjet duke shfrytëzuar, mes tjerash, retorikën anti – BDI. Por, sa mund t`u besohet partnerëve të ardhshëm të koalicionit, pasi një pjesë e tyre kanë dalë nga BDI-ja dhe nga ASH-ja dhe disa prej tyre kanë qenë të implikuar në afera?

Andonovski thotë se s`ka dilema, nëse BDI apo VLEN kanë bërë krime duhet të përgjigjen, por thotë se integristët kanë shkatëruar institucionet.

“Duhet të përballemi me sundimin shumëvjeçar të BDI-së, për shkak se tashmë kjo nuk është qeverisje normale. Mendoj se në VLEN, njerëzit janë të ndershëm dhe kanë qëllime të ndershme për të luftuar krimin dhe korrupsionin dhe kjo do të dëshmohet në ditët e para të qeverisjes”, deklaroi Andonovski.

Andonovski i VMRO-DPMNE-së ka komentuar edhe integrimet evropiane. Sipas tij, secili vend anëtar i BE-së mund të vendos veton, por vendi nuk duhet ta ndërrojë emrin sipas nevojës.

Lidhur me negociatat me Sofjen, Andonovski përmend nevojën e kyçjes së ndërmjetësit të BE-së.

TË FUNDIT
8 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

1 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
8 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
21 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
7 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
11 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën

LEXO MË SHUMË

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ