Qeveria e re/ Deri të premten afati për dorëzimin e mandatit!

Picture of INA
INA

04/06/2024

Të premten skadon afati kur Presidentja Siljanovska duhet t`ia ndajë mandatin Mickoskit.

Njoftimet thonë se kjo do të ndodh të enjten, kurse Presidentja Siljanovska nuk ka përjashtuar mundësinë që të mos e pres afatin e fundit.

“Është e mundur edhe më herët të ndahet mandati. Varet nga situata. Kushtetuta thotë 10 ditë dhe pastaj 20 ditë që të përbëhet qeveria. Unë do t’i studiojë terminet” – ka deklaruar Presidentja Siljanovska.

VMRO-DPMNE-ja, VLEN dhe ZNAM ende bisedojnë për formimin e qeverisë, edhe pse ndarja e resoreve tashmë u publikua, ndërsa jozyrtarisht përmenden edhe emra të ministrave të rinj.

Megjithatë, ende nuk ka informatë zyrtare kur do të finalizohet marrëveshja përfundimtare për formimin e qeverisë.

Ajo që është e qartë është se nëse Siljanovska Davkova më 6 qershor e ndan mandatin, 20 ditët për formimin e Qeverisë do të bëhen më 25 qershor.

Nga partitë e shumicës së re thonë se Kuvendi mund që edhe më herët ta votojë qeverinë e re. /TvKlan.mk

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
4 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
6 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
7 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

16 orë
Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku
4 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
15 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
15 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni
2 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
15 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

INFO

NA NDIQ