Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

Picture of ina-online
ina-online

29/05/2024

Nëse VMRO-DPMNE arrin dy të tretat e shumicës në Parlament dhe miratohet ligji i nevojshëm, Qeveria do të rrisë numrin e ministrave të saj nga 20 në 24 ministra.

Aktualisht, Qeveria e kryesuar nga kryeministri teknik Talat Xhaferi ka 20 anëtarë, katër prej tyre janë nënkryetarë.

VMRO-DPMNE planifikon të shtojë katër ministri të reja, një pjesë e të cilëve do të jetë si dikastere të reja dhe një pjesë do të rigrupohen nga ato ekzistuese dhe do të bëhet transferimi i disa sektorëve nga njëri në tjetrin.

Ministria për Energjetikë, Miniera dhe Burime Minerale

Ministria e Sportit (Agjencia e mëparshme për rini dhe sport)

Ministria e Politikave Sociale, Demografisë dhe Rinisë

Ministria e Ekonomisë dhe Punës (sektori i ministirës së Punës do ti bashkohet këtij dikasteri)

Ministria për Kulturë dhe Turizëm

Ministria për Transformim Digjital (transformimi i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës)

Tre partnerët e koalicionit në qeverinë e ardhshme, VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM, kanë 78 deputetë dhe kanë nevojë për dy të tjerë për një shumicë prej dy të tretash për të ndryshuar ligjin.(INA)

TË FUNDIT
2 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
3 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: Ligji për ushtrues detyre të kryetarëve të komunave është gati, presim mbështetje
10 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
1 ditë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
5 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
1 ditë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

LEXO MË SHUMË

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

INFO

NA NDIQ