Qeveria e re jep shpresë, paralajmërohet shqyrtim i rasteve të montuara

Picture of INA
INA

27/06/2024

Vazhdon zvarritja për dhënien e mendimit për super-ekspertizën që u bë në Serbi për rastin “Alfa”.

Për këtë vrasje, u akuzuan, u arrestuan dhe u dënuan me burg të përjetshëm, Agim Islami dhe Rexhail Qerimi. Ky i fundit, vdiq në burg duke e pritur drejtësinë, ndërsa Agim Islami tashmë 16 vjet është prapa grilave duke pritur drejtësi.

Avokatët e rastit “Alfa” deri te Gjykata Penale duke e dorëzuar superekspertizën si dëshmi të re, kërkuan rigjykim të rastit, ndërsa Gjykata kërkoi mendim nga Prokuroria. Kjo e fundit, pasi u mendua për muaj me radhë, vendosi të kërkojë mendim nga Byroja për Ekspertizë Gjyqësore. Byroja tani ka për detyrë të vlerësojë nëse superekspertiza është në rregull dhe nëse është e pranueshme. Vlerësimin e tyre pastaj do ta kthejnë te Prokuroria, ndërsa Prokuroria përsëri do të mendohet nëse duhet të japë dritë jeshile për rigjykim. E gjithë kjo procedurë po zgjat jo me muaj, por me vite! Për arsyen e kohëzgjatjes, nga Gjykata thonë se lënda është e komplikuar dhe senzitive.

Ish I arrestuari në rastin “Alfa”, Ramiz Dauti, thotë se është e çuditshme se si mund të kërkohet mendim nga Byroja për Ekspertizë kur e njëjta nuk ka kushte për zbardhje të videos.

Dauti dyshon se zvarritja është e qëllimshme dhe kërkon ndihmë nga përfaqësuesit politik.

Çështja e rasteve që dyshohen se janë të montuara është folur edhe mes partnerëve të rinj qeverisës, VMRO-DPMNE dhe VLEN.  Zëvendëskryeministri i parë Izet Mexhiti në Daily Click tha se kanë biseduar me kryeministrin Mickoski për këto çështje dhe të njëjtat duhet të rishqyrtohen.

Ibrahimi tha po ashtu se edhe rasti “27 Prilli” për sulmin në Kuvend për VMRO-DPMNE-në është rast i montuar dhe do të përpiqen të gjejnë zgjidhje ligjore. Duke folur për këto lëndë, kryeministri Hristijan Mickoski në 24Analiza tha se të dënuarit për “27 prillin” kërkojnë drejtësi dhe jo amnisti. Ashtu siç e ka paraparë edhe në plan programin e Qeverisë, Mickoski tha se do të angazhohet për drejtësi në vend.

TË FUNDIT
9 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

22 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ