Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

Picture of INA
INA

21/05/2024

Bisedimet mes VMRO dhe VLEN për formimin e qeverisë së re po shkojnë drejtë përfundimit.
Njëra nga temat që është biseduar është edhe ndimha e rezervuar për komunat, bilancet e të cilave prej vitesh janë në një deficit “të rëndë” prej disa miliona eurosh.
Qeveria e re po planifikon ndarjen e një miliardë eurosh në katër vjet, pra 250 milionë euro në vit nga arka e shtetit për komunat që ballafaqohen me vështirësi në realizimin e projekteve infrastrukturore.
Paratë do të shkojnë për ndërtimin e kanalizimeve, rrjeteve të ujësjellësit, cerdheve, shkollave, rrugëve dhe shumë projekteve të pa përfunduara në mungëse të të ardhurave.
Kjo është paraparë në programin e VMRO-së, por që është harmonizuar së bashku me VLEN-in për programin e ardhshëm qeverisës.
Izet Mexhiti nga Lëvizja Demokratike thotë se, 1 miliard euro investime të shkojnë edhe në komunat shqiptare, për ti zhdukur dallimet në zhvillim. (INA)

TË FUNDIT
14 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
28 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
51 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
54 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
2 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

24 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
4 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën
6 orë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
21 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
3 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
10 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

INFO

NA NDIQ