Qeveria e RMV-së kërkon të dëgjojë zërin e popullit për ndryshimet kushtetuese

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Në periudhën e ardhshme organizatat civile dhe ekspertët do të debatojnë për përmbajtjen, politiken, por edhe rëndësinë e ndryshimeve kushtetuese për të ardhmen e vendit, ka paralajmëruar zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq.

“Vizioni dhe dëshira që Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së deri në vitin 2030 është reale dhe më e rëndësishme se çdo gjë për të ardhmen tonë, por nevoja për miratimin e amendamenteve kushtetuese mbetet”, tha dje Mariçiq.

Në konferencën për media në Qeveri, ai njoftoi se në periudhën e ardhshme do të ketë debate me organizatat e shoqërisë civile dhe ekspertë për ndryshimet kushtetuese, përmbajtjen dhe kuptimin e tyre.

Sipas Mariçiq, rëndësia politike është shumë më tepër sesa ndryshimet kushtetuese të një pjese të Preambulës dhe një amendamenti të Komisionit për Marrëdhëniet ndërmjet Komuniteteve, por “këto amendamente kushtetuese në praktik kanë kuptimin e një dritë të gjelbër nga ana jonë, nga Kuvendi jonë, për vazhdimin e negociatave me Bashkimin Evropian”.

TË FUNDIT
11 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
3 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

19 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
18 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
19 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ