Qeveria e RMV-së nga 16 bëhet me 20 ministri, ja cilët janë

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Qeveria e Maqedonisë së Veriut tani e tutje do të ketë 20 ministri, në vend të 16 që ishin deri më tani. Propozues i ndryshimeve të tilla ishte kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ndërsa mbrëmë vonë propozimi u pranua me një shumicë absolute nga 88 deputetë në Parlament, përcjell INA.

Kjo është lista e plotë e ministrive:

1. Ministria e Mbrojtjes;
2. Ministria e Punëve të Brendshme;
3. Ministria e Drejtësisë;
4. Ministria e Marrëdhënieve ndërmjet komuniteteve;
5. Ministria e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme;
6. Ministria e Çështjeve Evropiane;
7. Ministria e Financave;
8. Ministria e Ekonomisë dhe Punës;
9. Ministria e Energjisë, Minierave dhe Burimeve Minerale;
10. Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave;
11. Ministria e Shëndetësisë;
12. Ministria e Arsimit dhe Shkencës;
13. Ministria e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë;
14. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale;
15. Ministria e Kulturës dhe Turizmit;
16. Ministria e Transformimit Dixhital;
17. Ministria e Administratës Publike;
18. Ministria e Transportit;
19. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor
20. Ministria e Sportit.

Sipas propozimit, janë tre arsye kryesore për ndërhyrje në kompetencat e ministrive.

“Së pari, aktualisht ka paqartësi në vetë shpërndarjen e kompetencave ndërmjet ministrive, pra nuk ka një vijë të qartë se ku mbarojnë kompetencat e një ministrie dhe ku fillojnë ato për një tjetër. Arsyeja e dytë është se vetë ndarja e funksioneve dhe grupimi i tyre në organe të caktuara nuk është racionale, pra ka raste kur në një institucion ndahen disa fusha të palidhura. Dhe së treti, si sfidë shtesë është fakti se fushat që aktualisht janë prioritete strategjike të shtetit, paraqesin sfida kyçe apo janë në fokus të publikut botëror, nuk pasqyrohen siç duhet në kuadrin institucional të shtetit, por janë organizative. Njësitë brenda ministrive të caktuara”, shkruhet në ligj i cili tashmë ka marrë mbështetje në Kuvend.

Por nga ana tjetër, në ligj nuk nënvizohet se sa para do të nevojiten, por vetëm shkruhet se kjo ka “implikime financiare në buxhetin e Republikës”. Ligji për riorganizimin e ministrive, përpos 74 deputetëve të koalicionit është përkrahur edhe nga 12 deputetë të Frontit Evropian, gjegjësisht të prirë nga BDI, me përjashtim të ASH- së Ziadin Selës. (INA)

TË FUNDIT
7 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
25 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
28 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
31 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e unifikuar
19 orë
Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon
24 orë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
21 orë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
19 orë
Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

INFO

NA NDIQ