Qeveria e shqyrtoi Informacionin për programin dhe prioritetet e presidencës franceze me Këshillin e BE-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Qeveria në mbledhjen e sotme e shqyrtoi Informacionin për programin dhe prioritetet e presidencës franceze me Këshillin e Bashkimit Evropian, në të cilën si qëllim kryesor është transformimi i BE-së në një Evropë të fuqishme në botë, plotësisht sovrane, e lirë në zgjedhjen e saj dhe zot i së ardhmes së saj, informojnë nga shërbimi për informim i Qeverisë.

Nga atje potencojnë se, si shumë pozitiv dhe i rëndësishëm është pjesa e programit me të cilin padyshim konfirmohet përkushtimi për Ballkanin Perëndimor, gjatë kësaj fuqishëm duke theksuar rëndësinë dhe përgjegjësinë e BE-së të cilën e kah drejtë perspektivave evropiane për vendet e rajonit.

Në mbledhje ishte shqyrtuar edhe Informacioni për propozim struktura dhe Plan Veprimi për vendosjen e sistemit për menaxhim indirekt nga ana e Republikës së Maqedonisë së Veriut me mjete IPA sipas kërkesave nga Rregullativa për zbatimin e Instrumentit të ri për ndihmë parainkuadruese (IPA 3) për vitin 2022.

Sipas strukturës, IPA III është e ndarë në 5 dritare dhe 17 prioritete tematike edhe atë: Sundim i drejtësisë, të drejta fundamentale dhe demokraci; Sundim i mirë, harmonizim të legjislacionit, marrëdhënie të mira fqinjësore dhe komunikim strategjik; Agjenda e gjelbër dhe lidhje e qëndrueshme; Konkurrencë dhe rritje gjithëpërfshirëse dhe Bashkëpunim territorial dhe ndërkufitar.

“Në kuadër të prioritetit “Agjenda e gjelbër dhe lidhje e qëndrueshme” janë paraparë edhe prioritete plotësuese tematike: Mjedis jetësor dhe ndryshime klimatike dhe Transport, ekonomi digjitale, shoqëri dhe energji”, informojnë nga Qeveria.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ