Qeveria emëron drejtorë të ri, disa emra nga VLEN

Picture of ina-online
ina-online

05/07/2024

Qeveria në mbledhjen e sotme ka bërë emërimet e para të drejtorëve nga koalicioni VLEN.

Amet Ziberi u emërua u.d. zëvendësdrejtor i Agjencisë së Kadastrës së Pasurive të Paluajtshme.

Daut Memeshi emërohet në detyrën e ushtruesit të detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm. drejtor i Byrosë së Zhvillimit Rajonal.

Refik Xhemaili emërohet ushtrues detyre drejtor i Agjencisë për Investime të Huaja dhe Promovim të Eksportit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Dime Ratajkoski, me propozim të ministrit të Kulturës, emërohet drejtor i Qendrës Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Stamboll, Republika e Turqisë.

Mimi Gjorgoska Ilievska, me propozim të ministrit të Kulturës, emërohet drejtoreshë e Qendrës Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb, Republika e Kroacisë.

Vasko Shutarov, me propozim të ministrit të Kulturës, emërohet drejtor i Qendrës Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Beograd, Republika e Serbisë.

Qeveria shkarkoi koordinatorët nacional, përkatësisht:

Vladimir Pivovarov lirohet nga detyra si ushtrues detyre. koordinator i Qendrës Kombëtare të Koordinimit për Menaxhimin e Kufirit.

Nebi Bejadini lirohet nga detyra e ushtruesit të detyrës zëvendëskoordinator i Qendrës Kombëtare të Koordinimit për Menaxhimin e Kufirit.

Borçe Mirçeski lirohet nga detyra e ushtruesit të detyrës Koordinatori Kombëtar i Ndërmjetësimit.

Fatmir Ejupi lirohet nga detyra e Koordinatorit Nacional për Mbrojtjen Sociale dhe Procesin e Deinstitucionalizimit.

Bedri Behadini shkarkohet nga pozita e Koordinatorit Nacional për Informatikë dhe Energji.

Faton Asani lirohet nga detyra e Koordinatorit Nacional për Bashkëpunim me Diasporën.

Ramadan Ramadani lirohet nga detyra e Koordinatorit Nacional për Kohezion.

Vladimir Simonovski lirohet nga detyra si Koordinator Nacional për zbatimin e Platformës Nacionale për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Aksidentet dhe Fatkeqësitë e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Zlatko Apostoloski lirohet nga detyra e Koordinatorit Nacional për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe luftën kundër terrorizmit.

Xheladin Ajvazi lirohet nga detyra e tij si Zëvendës Koordinator Kombëtar për Parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm.

Zlatko Arsov lirohet nga detyra e zëvendës koordinatorit kombëtar për luftën kundër terrorizmit.

Robert Alagjozovski lirohet nga detyra e Koordinatorit Nacional për ndërkulturalizëm, një shoqëri, zhvillim kulturor dhe bashkëpunim ndërrektorial.

Magbule Ameti lirohet nga detyra si Koordinator Kombëtar i Shëndetësisë.

Dr. Maja Mosjova Mijovska, me propozim të ministrit të Shëndetësisë, shkarkohet nga detyra e Koordinatores Nacionale për Transplantime.

Dr. Biljana Andonovska lirohet nga detyra e saj si zëvendëse e koordinatores kombëtare të transplanteve.(INA)

TË FUNDIT
39 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ME TE LEXUARA

23 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
17 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
1 ditë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
17 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
1 ditë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

INFO

NA NDIQ