Qeveria i miratoi ndryshimet në Ligjin për Sport

INA
INA

07/12/2023

Qeveria në seancën e 204-t e miratoi Propozim ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Sport të propozuar nga Ministria e Drejtësisë.

Me zgjidhjet e propozuara, siç bëjnë të ditur nga Ministria e Drejtësisë, sigurohen nxitje financiare për federatat sportive kombëtare, klubet sportive, sportistët aktivë të sporteve olimpike dhe joolimpike dhe subjekte të tjera juridike që kanë zgjidhje për kryerjen e veprimtarisë sportive, ngritjen e sportit në një nivel më të lartë në vendin tonë dhe arritjen e rezultateve më të mira si në kuadër vendor ashtu edhe në nivel ndërkombëtar.

“Në mënyrë analoge me ndryshimet dhe plotësimet në Ligjin për Tatimin mbi Fitimin në pjesën për ulje/nxitje të taksave, në Ligjin për Sport parashihet nxitje tatimore për subjektet sportive me vendosjen e sistemit të vauçerëve sipas të cilit saktë do të përcaktohen kompetencat e subjekteve sportive dhe dhe organin e drejtorisë shtetërore kompetent për çështjet në fushën e sportit, si dhe vetë procedurën e lëshimit të vauçerëve”, sqarojnë nga Ministria e Drejtësisë.

Ligji do të dorëzohet në Kuvend dhe do të miratohet me procedurë të shkurtuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ