Qeveria, kundër rritjes lineare të pensioneve

Picture of INA
INA

17/08/2023

Pensionistët janë duke i numëruar ditët deri në gjetjen e një zgjidhje për kërkesat e tyre. Zotohen se do të dalin sërish në protestë nëse nuk ka rritje lineare prej 3,500 denarëve dhe derisa pensioni minimal nuk bëhet 18 mijë denarë. Por, këto kërkesa janë të papranueshme edhe për kryeministrin Dimitar Kovaçevski. Ai tha se Fondi Pensional nuk ka kapacitet të paguaj edhe 220 milion euro shtesë në vit për këto kërkesa. Madje, presin nga Gjykata Kushtetuese të konfirmojë nëse rritja lineare shkel të drejtat e pensionistëve të tjerë, të cilët kanë paguar kontribute më të larta dhe kanë stazh më të lartë pune.

“Pensioni është e drejtë e marrëdhënies së punës, nuk mund ta barazoni dikë që ka paguar 15 vite stazh kontribute me pagë minimale me dikë që ka paguar 30 vjet kontribute stazhi me shuma më të larta. Ajo nuk është e njëjtë! Pensioni krijohet nga stazhi i punës dhe lartësia e pagës, është kategori ekonomike. Nëse do të realizohej ajo kërkesë, për Fondin Pensional do të ishte ngarkesë shtesë me 220 milion euro në vit. Nuk do të mbaj kjo!” – Dimitar Kovaçevski, Kryeministër.

Kryeministri Kovaçevski tha se nuk mund të krahasohet rritja e pensioneve me rritjen e pagave prej 78% të funksionarëve të shtetit, prej të cilëve 44 pjesëtarë të ekzekutivit dhe mbi 1 mijë gjykatës, prokurorë, krerë komunash dhe funksionarë të tjerë institucionesh kanë përfituar nga vendimi Gjykatës Kushtetuese. Konstatimin e kreut të Qeverisë e kundërshton edhe raporti i Institutit për hulumtime ekonomike dhe politike “Finance Think”. Sipas kësaj organizate pagat e funksionarëve duhet të kthehen në gjendjen fillestare.

“Në një pjesë e rëndësishme të retorikës nxitëse se pagat mund të rriten pa rritur produktivitetin dhe nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe heshtja e mëvonshme nga ana e Qeverisë, e cila shkriu vendimin për rritjen e pagave të të zgjedhurve dhe të emëruarve, që çoi në rritjen e tyre kumulative prej 78%.” Për këtë të fundit, i bëjmë thirrje Qeverisë që të gjejë një mekanizëm urgjent dhe të menjëhershëm për të rikthyer gjendjen fillestare të pagave të tyre dhe për të hapur një dialog, në kuadër të të cilit do të arrihet një zgjidhje e pranueshme për një rritje të arsyeshme të pagave të funksionarëve të shtetit.” – “Finance Think” Institut për Hulumtime Ekonomike dhe Politike .

Lidhja e Shoqatave të Pensionistëve është kundër protestave, kurse mijëra pensionistë vazhduan të protestojnë për një pleqëri më dinjitoze. 330 mijë pensionistë sa janë aktualisht, 95 janë me pension minimal 12,500 denarë. Parashikimet e autoriteteve janë që rritja për të gjithë të bëhet 6% nga shtatori. Por, kërkesat e vazhdueshme kanë bërë që Ministria e Punës dhe Politikës Sociale me këshillin iniciues të formoj një grup pune për të specifikuar detajet për një harmonizim më të lartë të pensioneve. /Alsat

TË FUNDIT
3 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

8 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
18 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
13 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
18 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
13 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
17 orë
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
13 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ