Qeveria Kurti siguron libra shkollorë për Luginën e Preshevës

INA
INA

9 Gusht, 2023

Në mbledhjen e 154 të tsaj, Qeveria e Republikës së Kosovës ka ndarë 255 mijë euro për t’i pajisur nxënësit shqiptarë të shkollave fillore me tekste mësimore në gjuhën shqipe në komunat Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka thënë se, ky është obligim kombëtar që kemi ndaj shqiptarëve në Luginë, dhe besoj se t’njejtin obligim e ka edhe Shqipëria!

“Sa ndan Edi Rama lekë me pagu ekspertë për Asociacionin e serbëve në Kosovë, kishte qenë më mirë me nda lekë për m’i ndihmu motrave e vëllezërve shqiptarë të Luginës!”, ka shkruar Basha. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-29-23-19-52-459-edit_com.facebook.katana

Kurti flet me Sullivan: Kemi nevojë për ndihmë kundër planeve luftarake të Serbisë

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

Albin Kurti

Kurti: Nuk përjashtohet ri-agresioni

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi: Lëvizja e tankeve serbe në Luginë provokuese, qytetarët në frikë

nxenesit idrizove shkolla

S’ka zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës, Stefkovski nuk lëshon pe

vucic radoicic petkovic

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i “deklaron fajtorët viktima”

INFO

NA NDIQ