Qeveria: Maqedonia e Veriut ka derivate më të lira të naftës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Ekipi i TV21 pyeti në Qeveri se a ekziston mundësia për uljen e akcizave për derivatet e naftës, ndërsa me këtë të ulet edhe çmimi final i tyre? Nga atje me përgjigje:

“Në përputhje me këtë metodologji Maqedonia e Veriut ka derivate më të lira. Të gjithë derivatet e naftës në Maqedoninë e Veriut importohen dhe të njëjtat varen nga lëvizja e çmimit në bursat botërore. Qeveria që në korrik të vitit të kaluar ka sjellë vendim për shfuqizimin e akcizës shtesë për derivatin dizel me çka qytetarët paguajnë dy denarë çmim më të ulët“, thonë nga Qeveria.

Ndryshe, me vendimin e fundit të Komisionit Rregullator për Energjetikë, një litër Eurosuper BS-95 dushton 82,00 denarë. Eurosuper BS-98 84,00 denarë për litër, ndërsa çmimi i Eurodizelit ka arritur 74,00 denarë për litër.

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
13 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

14 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
23 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
14 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
13 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
23 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
14 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
22 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ