Qeveria: Me ratifikimin e Marrëveshjes për FRONTEKS-in gjuha dhe identiteti maqedonas në nivel evropian

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut mirëpret miratimin e Ligjit për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian për aktivitetet operative të kryera nga Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare (FRONTEKS) në Republikën e Maqedonia e Veriut.

“Marrëveshja për FRONTEKS-in, e ratifikuar në seancën e djeshme parlamentare, është nënshkruar më 26 tetor të vitit 2022 dhe është Marrëveshja e parë e nënshkruar me BE-në, në gjuhën maqedonase, pa shtesa, fusnota, që është dëshmi e mbrojtjes së gjuhës maqedonase. dhe identitetin maqedonas, të cilat me këtë dokument janë vendosur në nivel evropian, së bashku me të gjitha gjuhët dhe identitetet tjera të shteteve anëtare të BE-së”, theksohet në kumtesën e pres shërbimit qeveritar.

Me nënshkrimin e këtij dokumenti dhe ratifikimin e tij, statusi i përdorimit zyrtar të gjuhës standarde maqedonase ngrihet në nivelin më të lartë, gjë që na bën të gjithë ne, qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, jashtëzakonisht krenarë për kulturën, gjuhën dhe identitetin tonë, të cilat njihen dhe njihen dhe në kuadro ndërkombëtare.

“Gjuha dhe identiteti maqedonas janë të ruajtura dhe të bazuara në legjislacionin evropian. Ky akt është kurorëzimi i përpjekjeve për ruajtjen dhe promovimin e gjuhës maqedonase në rrugën tonë eurointegruese”, theksojnë nga Qeveria.

Ratifikimi i Marrëveshjes për FRONTEKS, e cila u nënshkrua ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, është shprehje e përkushtimit tonë të përbashkët për përcaktimin e zgjidhjeve të qëndrueshme në trajtimin e migracionit të paligjshëm dhe krimit ndërkufitar, me respektimin e të drejtave të njeriut dhe parimet demokratike janë parime themelore bazë, mbi të cilat bazohet bashkëpunimi i ndërsjellë.

Në këtë mënyrë, me zbatimin e kësaj Marrëveshjeje, do të kontribuojë në menaxhimin dhe ballafaqimin efikas të sfidave të migracionit dhe kërcënimeve të mundshme në të ardhmen, si dhe në ballafaqimin e krimeve të rënda me dimension ndërkufitar.

Kjo Marrëveshje rregullon të gjitha çështjet e nevojshme për shpërndarjen e ekipeve të menaxhimit kufitar nga korpusi i përhershëm i Rojës Kufitare dhe Bregdetare Evropiane në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ku anëtarët e ekipit mund të ushtrojnë kompetenca ekzekutive.

Sipas Marrëveshjes, bashkëpunimi bazohet në parimet e partneritetit dhe respektit të ndërsjellë, ku për secilin aktivitet operativ është dakorduar plani operativ ndërmjet Agjencisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Marrëveshja e larpërmendur i detyron të gjithë personat që marrin pjesë në veprimtarinë operacionale të ruajnë standardet më të larta të integritetit, sjelljes etike, profesionalizmit dhe respektimit të të drejtave themelore, si dhe të përmbushin detyrimet që u ngarkohen nga dispozitat e planit operativ.

“Pas 17 vitesh pritje para dyerve të BE-së, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut i realizoi shpresat e qytetarëve për mbrojtjen e plotë të gjuhës, kulturës dhe identitetit maqedonas. Ne do të vazhdojmë të promovojmë dhe të ruajmë vlerat tona, si dhe të ruajmë paqen, sigurinë dhe stabilitetin e vendin tonë”, theksohet në kumtesën e pres shërbimit qeveritar.

TË FUNDIT
26 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
8 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
23 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
10 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ