Qeveria miratoi një plan për dialogun strategjik me SHBA-të

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot ka miratuar planin e aktiviteteve që dalin nga dialogu strategjik me SHBA-të.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se me këtë plan po e përmirësojnë bashkëpunimin dhe partneritetin e mëparshëm me SHBA-të, duke theksuar se sfidat nuk janë aq të vështira kur kemi miq dhe partnerë, përcjell INA.

Siç informuan Kovaçevski dhe shefi i diplomacisë Bujar Osmani, ky plan është përgatitur me partnerët amerikanë dhe bëhet pjesë e programit të rregullt të qeverisë.

Plani përfshin reforma në drejtësi dhe luftë kundër korrupsionit, ndërsa në fushën e mbrojtjes janë paraparë stërvitje të përbashkëta të ushtarëve të RMV-së dhe amerikanë, si dhe modernizim të pajisjeve ushtarake.

Në planin ekonomik, pritet që në vend të hapet edhe përfaqësia rajonale e korporatës amerikane për financimin e zhvillimit ndërkombëtar.

SHBA përmes aktiviteteve do të mbështesë edhe një plan për diversifikimin në sektorin e energjisë, si dhe vizitën e investitorëve amerikanë.

Në të njëjtën kohë, do të mbahet një forum biznesi amerikano-maqedon, do të punohet për futjen e linjës direkte Shkup-Nju-Jork, si dhe hyrjen në një program qëllimi përfundimtar i të cilit është një regjim pa viza në SHBA për qytetarët e Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri Kovaçevski theksoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme që Maqedonia sa më shpejt të përfundojë integrimin evropian në BE.

“Praktikisht është i ndarë në gjashtë fusha dhe në secilën prej tyre ka përgjegjësi të veçanta për ministri dhe institucione të veçanta dhe koordinimi kalon nga Ministria e Punëve të Jashtme. Dialogu me SHBA-në përfshin situatën aktuale të sigurisë, si dhe bashkëpunimin e dy vendeve si partnerë të NATO-s”, tha kryeministri.

Ai theksoi se forcimi i marrëdhënieve dypalëshe me SHBA-në nënkupton ligje moderne, luftë të pavarur të pakushtëzuar kundër korrupsionit dhe krimit, drejtësi të drejtë dhe të drejtë, por edhe siguri juridike dhe ekonomike të vendit.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

KESHILLI

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës mbështet anëtarësimin e Kosovës

Arben-Zeqiri-ASH

Zeqiri nga ASH demanton zënkat në Strugë, paralajmëron tubim masovik

INFO

NA NDIQ