Qeveria do ta shkarkojë tërë menaxhmentin e M-NAV dhe të anëtarëve të bordit drejtues

ina-online
ina-online

04/01/2024

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas konsultimeve me ministren e mbrojtjes, Slavjanka Petrovska dhe ministrin e Transportit dhe Lidhjeve, Blagoj Boçvarski lidhur me situatën e krijuar në ndërmarrjen e fluturimeve civile M-NAV për të martën më 9 janar ka caktuar mbledhjen e radhës të Qeverisë ku do të propozohen dhe miratohen disa vendime për zgjidhjen e situatës në këtë institucion të rëndësisë së veçantë.

Në njoftim thuhet se “i tërë menaxhmenti dhe të gjithë anëtarët e Bordit Drejtues duhet të shkarkohen. Të hapet një procedurë urgjente për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të menaxhmentit dhe bordit të drejtorëve në një proces publik, transparent dhe të përcaktuar me ligj”, përcjell INA.

Në të njëjtën kohë, Kovaçevski do t’i bëjë thirrje Prokurorisë Publike, Zyrës Shtetërore të Auditimit, Policisë Financiare dhe organeve ndërkombëtare të kontrollit të trafikut ajror që të bëjnë një auditimi të operacioneve të mëparshme të M-NAV.

“Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski dhe Qeveria në punën e tyre udhëhiqen nga interesi suprem për sigurinë e qiellit të Maqedonisë dhe funksionimin e trafikut ajror të pasagjerëve dhe ushtarakëve”, njoftuan nga Qeveria.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ