Qeveria për ministrat siguron bukë prej 80 denarëve, akuzon VMRO-DPMNE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

VMRO-DPMNE sërish sot ka shënjestrur Qeverinë, duke e akuzuar lidhur me situatën e krijuar me ngrirjen e çmimeve. Sipas VMRO-DPMNE hipokrizia e Kovaçevskit ndaj qytetarëve është shembull klasik i gjithë qeverisjes së tij.

“Ai solli një masë që as qeveria nuk e respekton, ndërsa u paraqit si shpëtimtar, në një situatë ku lejoi që gjithçka të shtrenjtohej në Maqedoni. Kovaçevski në Qeveri e blen bukën për 30 deri në 100% më shtrenjtë se çmimi që e ka paraparë vetë, gjegjësisht për 450 gramë bukë të bardhë paguan 41,4 denarë, kurse për bukë të bardhë me afat të zgjatur paguan pak më pak se 80 denarë”, reagon VMRO-DPMNE.

Kjo parti thotë se para një viti ka apeluar se kjo situatë do të ndodhë, por Kovaçevski nuk ka dashur ta mbrojë standardin e qytetarëve me masa të duhura.

“Në vend të kësaj, Kovaçevski vendosi të rrisë çmimin e energjisë elektrike dhe lejoi që çmimet të rriten në qiell. Nëse Kovaçevski do të kujdesej për qytetarët, nuk do të lejonte inflacionin prej 20% në Maqedoni, të bjerë standardi i qytetarëve dhe në të njëjtën kohë do të rritej kostoja e jetesës. Prandaj aktrimi dhe hipokrizia e qeverisë është transparente”, theksojnë nga partia e Mickoskit. (INA)

TË FUNDIT
22 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
32 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
34 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
35 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
46 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
19 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
46 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
1 ditë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
6 orë
Moti sot në Maqedoni
22 orë
Çavkov del nga burgu

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

INFO

NA NDIQ