Qeveria përcaktoi tekstin e ligjit për shpalljen e qytetit të vjetër të Ohrit si trashëgimi kulturore

INA
INA

21/02/2024

Qeveria përcaktoi tekstin e Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shpalljen e bërthamës së vjetër të qytetit të Ohrit si trashëgimi kulturore me rëndësi të veçantë.

Me ndryshimet e Ligjit, siç sqaron iniciatori, Ministria e Kulturës, shtohet mbrojtja e kompleksit monumental të bërthamës së qytetit të vjetër të Ohrit, në përputhje me rekomandimet dhe vendimet e Komitetit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Gjithashtu, ndryshimet krijojnë një bazë ligjore për përmirësimin e mbrojtjes së qytetit të vjetër të Ohrit.

Bërthama e vjetër e qytetit të Ohrit është pjesë përbërëse e pronës së mbrojtur si “Zonë Natyrore dhe Kulturore-Historike e Ohrit”, me Vendim të UNESCO-s nga viti 1979/80.

Risia më domethënëse e paraparë me këtë projektligj është se deri në miratimin e planeve të reja detale urbanistike të harmonizuara sipas mbrojtjes së përcaktuar në to, nuk do të mund të ndërtohen objekte të reja, shtesa dhe përmirësime në bërthamën e qytetit të vjetër të Ohrit.

Gjithashtu, projektligji përmban dispozita për mbrojtjen e veçantë të bërthamës së qytetit të vjetër të Ohrit dhe zonës së kontaktit të tij, me qëllim parandalimin e veprimeve, dukurive dhe ndikimeve që shkaktojnë ose mund të shkaktojnë dëmtim, ndryshim të pakthyeshëm, shkatërrim apo degradim të monumentit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ