Qeveria shpalli gjendje krize për furnizim me energji termike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Vendim për ekzistimin e gjendjes së krizës në furnizimin me energji termike miratoi mbrëmë në seancë Qeveria, me propozim të Komisionit drejtues për koordinim dhe menaxhim në sistemin e menaxhimit të krizave.

“Me vendimin është konstatuar ekzistimi i gjendjes së krizës në furnizimin me energji termike në qytetin e Shkupit, për shkak të mungesës së energjisë termike, mundësinë e përdorimit të lëndëve të karburantit alternativ dhe gjendjen në tregun e energjisë termike”, kumtoi shërbimi për shtyp i qeverisë

Me ditën e hyrjes në fuqi të këtij vendimi, me propozim të Komisionit për Monitorimin e situatës me furnizimin me energji termike të krijuar nga Ministria e Ekonomisë, do të ndërmerren masa dhe aktivitete për sigurimin e sasive shtesë të energjisë termike në përputhje me gjendjen e krizës, në përputhje me Ligjin për Energjinë dhe Dekretin për kriteret dhe kushtet për shpalljen e gjendjes së krizës në rastet e fatkeqësive të motit dhe fatkeqësive natyrore, avarive dhe shqetësimeve në tregjet e energjisë termike, paralajmërojnë nga Qeveria.

TË FUNDIT
11 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
56 minuta
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
2 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
5 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

23 orë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
1 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
9 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
23 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

01000000-0aff-0242-4c1c-08dc7d636377_w408_r1_s

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Screenshot_2024-05-26-18-13-16-159_com.android.chrome-edit

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

INFO

NA NDIQ