Qeveria sot pritet të miratojë dhe të dorëzojë në Kuvend propozim-iniciativën për ndryshime kushtetuese

INA
INA

30/05/2023

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot pritet të miratojë propozim-iniciativën për ndryshime kushtetuese, të përgatitur nga grupi punues, e cila më pas duhet t’i propozohet Kuvendit.

Për të hapur Kushtetutën, Propozimi – nisma duhet të marrë dy të tretat e mbështetjes në Parlament.

Presidenti Stevo Pendarovski dje konfirmoi se është i njohur me përmbajtjen e amendamenteve kushtetuese të cilat, siç tha, Qeveria duhet t’i miratojë dhe t’i propozojë sot në Kuvend. Amendamentet, shtoi ai, janë formuar sipas marrëveshjes me BE-në dhe sipas konkluzioneve të Kuvendit. Ndryshe nga qëndrimi i mëparshëm, kreu i shtetit tani thotë se procedura në Kuvend duhet të fillojë edhe nëse nuk sigurohet shumica e nevojshme.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dje edhe një herë ka dërguar mesazh se pret që të gjitha partitë politike dhe deputetët të votojnë për ndryshimet kushtetuese në emër të popullit për një jetë më të mirë dhe një të ardhme më të sigurt.

Në fundjavë, kryeministri Kovaçevski i dërgoi ftesë për takim liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili do të mbahej në dhjetë ditët e ardhshme, ku do të diskutohej për dy tema: nxjerrja e mësimeve për integrimin e veriut. Maqedonia dhe harmonizimi i pikëpamjeve për marrëdhëniet me vendet fqinje.

Grupi punues në seancën e së premtes ka miratuar Propozim-iniciativën për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës me udhëzime për amendamente dhe plotësime. Propozimi i është dorëzuar Qeverisë, e cila më pas do të duhet ta përcjellë iniciativën në Kuvend, ku do t’i kalojë të gjitha trupat punuese.

Ndryshimet janë në seksionin Preambulë duke shtuar disa kombe. Pas popullit boshnjak shtohen fjalët: populli bullgar, populli kroat, populli malazez, populli slloven, populli hebre, populli egjiptian. Amendamenti i dytë, siç shtoi ajo, është në pjesën për diasporën dhe në amendamentin 34, i cili zëvendësohet me nenin 49 dhe amendamentin 2. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sopot kompleksi memorial

Maksim Dimitrievski paraqet kallëzim penal kundër kompleksit të UÇK-së në Sopot, shqiptarët të heshtur!

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Më shqetëson fakti që shumë persona eksponentë politikë duan të jenë anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

osbe shkup

Ndryshimet në komunikacion dhe shkurtimi i orarit të punës së disa institucioneve – gjithçka që duhet të dini për Samitin e OSBE-së në Shkup

INFO

NA NDIQ