Qeveria suedeze akuzon: Rusia po e dezinformon botën se ne mbështetim djegien e Kuranit

ina-online
ina-online

26/07/2023

Ministri suedez i Mbrojtjes Civile, Carl Oskar Bohlin tha sot se vendi është objektiv i një fushate dezinformimi nga “akterë të mbështetur nga Rusia”.

Fushata synon të dëmtojë imazhin e Suedisë duke nënkuptuar se vendi mbështet djegien e Kuranit.

“Suedia është objektivi i një fushate dezinformimi të mbështetur nga akterët shtetërorë me qëllim të dëmtimit të interesave suedeze dhe qytetarëve suedezë”, tha Oskar Bohlin, raporton reuters.

Ai shtoi se “akterët e mbështetur nga Rusia” po shtojnë numrin e deklaratave të pasakta, si ato që shteti suedez qëndron pas përdhosjes së shkrimeve të shenjta, raporton abcnews.

“Kjo është, natyrisht, krejtësisht e rreme”, theksoi ministri suedez, duke shtuar se fushata synon të krijojë ndarje dhe të dobësojë pozicionin ndërkombëtar të Suedisë.

Ndryshe, autoritetet suedeze kohët e fundit kanë lejuar disa qytetarë të djegien e librit të shenjtë të myslimanëve, Kuranin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

INFO

NA NDIQ