Qeveria teknike/ Bilalli: Marrëveshja e Përzhinos, qartë saktëson kompetencat

INA
INA

21/01/2024

Afera e përgjimeve në kohën e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, e cila futi vendin në kriz të thell istitucionale detyroi subjektet politike që me ndihmën e përfaësuesve ndërkombëtar të dakordohen që 3 muaj para zgjedhjeve të formohet qeveri teknike e cila ka për detyr të përgadis vendin për zgjedhje të lira dhe demokratike e të pranueshme nga të gjitha partit. Njohësi i çështjeve politike, Mersel Billali për TVM2 thotë se marrveshja e Përzhinos qart precizon kompetencat e Qeverisë teknike dhe ajo nuk mund të bëj asgjë tjetër përveç që të përgadis teknikisht zgjedhjet. Poashtu ai thotë se diskutabile është çështja se çka pas zgjedhjeve në maj, ndoshta votat përfunditmare do të krijojn mundësi që qeveria teknike të zgjat më shumë se 3 muaj.

“Në një shtet demokratik një zgjidhje si kjo e qeveris teknike nuk duhte të egzistojë, por unë mendoj që kjo do të jetë e fundit si zhidhje në këtë drejtim.Funksionimi do të jetë thjesht Teknik në realizimin e procesit të zgjedhjeve dhe me atë përfundon misionin e saj. Aturizimi i saj do të jetë i kufizuar, smund të miratoj projekte e programe, por vetëm teknikisht i përgadit zgjedhjet. E sa do të zgjat pastaj do të shifet nga rezultatet e votimeve.”, tha Mersel Bilalli, njohës i çështjeve politike.

Bilalli: Nëse nuk mbështetet komplikohet situata

Për Bilallin, qëndrimi i VMRO-DPMNE-së opozitare se nuk do të votojn një qeveri teknike në krye me Talat Xhaferin por edhe qëndrimi i Kovaçevskit se ministrat DPMNE-së nuk do të votohen nëse nuk e mbështesin Qeverinë komplikojn situatën politike pasi lën hapsir për shumicë jofunksionale.

“Sa u përket pozicioneve se do të përkrahin ose nuk do të përkrahin Xhaferin si Kryeministër informatat më të reja flasin se mund të mos ketë kandidat nga një parti që nuk përkrah, kështu që kjo mund të komplikohet. Ka gjasa edhe pse minimale që mos të kemi një shumicë funksionale që do ti detyroj përsëri subjektet politike të ulen të bisedojn.”, tha Bilalli.

Taktizimet e partive politike sa i përket formimit të Qeverisë teknike vazhdojn, por ajo duhet të votohet më 28 janar dhe siç ka paralajmëruar kryeministri Kovaçevski, dorëheqja duhet të bëhet gjatë javës së ardhshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

osmani taravari

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

vmro

OBRM-PDUKM: Spasovski dhe Kovaçevski, Maqedoninë e kanë shndërruar në Kolumbi

zjarr cair

Dalin pamje nga zjarri në kafenenë “Baron” në Çair të Shkupit

INFO

NA NDIQ