Qeveria vendosi që vendimet për personat të cilët duhet të jenë në izolim të publikohen në ueb-faqen e IShSSh

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Qeveria vendosi që vendimet për personat të cilët duhet të jenë në izolim të publikohen në ueb-faqen e IShSSh. Në mënyrë plotësuese në “Gazetën Zyrtare” sa më shpejtë që është e mundur. Gjatë kësaj, nuk do të publikohen të dhënat personale të qytetarëve, gjegjësisht plotësisht do të ruhen standardet e definuara me Ligjin për Mbrojtje të të Dhënave Personale.

“Ky vendim merret për shkak të numrit të rritur të qytetarëve për të cilët përcaktohet masa e izolimit dhe për shkak të numrit të zvogëluar të ditëve për izolim, ndërsa me qëllim të rrjedhës më të shpejtë të informacioneve, uljen e distancës kohore mes momentit kur është konstatuar nevoja për izolim, dhënia e vendimit për izolim dhe publikimi i tij. Me metodologjinë e re ulen mundësitë për keqpërdorim në periudhën derisa nuk publikohet vendimi, ndërsa me këtë ulen edhe rreziqet nga numri i shtuar i rasteve pozitive me Kovid-19”, informuan nga shërbimi për informim i Qeverisë.

Prej atje shtuan se për këtë mënyrë të dorëzimit të vendimeve, qytetarët do të informohen paraprakisht përmes numrit të telefonit të lënë në institucionin ku ishte bërë testimi, ndërsa do të ekzistojë mundësia që të jepet vërtetim se është publikuar vendimi për izolim me kërkesë me shkrim të qytetarëve.

“Vërtetim për vendim të publikuar për vetizolim mund të jepet edhe për nevojat e Prokurorisë Themelore Publike ose ndonjë organi tjetër me kompetencë për mbikëqyrje në vendimet për izolim”, theksuan nga shërbimi për informim i Qeverisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ