Qeveria vendosi, termocentrali TE-TO do të prodhojë energji elektrike për ESM-në deri më 31 mars

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Qeveria e ka vazhduar deri në fund të marsit masën për sigurimin e sasive shtesë të energjisë elektrike nga prodhimi vendor, përkatësisht përmes termocentralit Te-To. Në seancën e djeshme të qeverisë u vendos që Te-To të funksionojë shtatë ditë në javë gjatë 24 orëve me fuqi të plotë si në shkurt ashtu edhe në mars, transmeton Portalb.mk.

Sipas kësaj mase, Sh.A. Elektranat e Maqedonisë së Veriut do ta blej të gjithë energjinë elektrike të prodhuar nga kompania për prodhimin e energjisë elektrike dhe ngrohjes Te-To, thuhet nga Qeveria.

Me marrjen e energjisë elektrike do të sigurohet energji shtesë termike, përkatësisht ngrohje qendrore të vazhdueshme në Shkup.

Për të mos i lënë shkupjanët pa ngrohje, Qeveria para 10 ditësh ka marrë vendim që kompania shtetërore ESM të marrë përsipër menaxhimin e BEG-ut gjatë krizës energjetike. Ky vendim erdhi pasi BEG njoftoi se nuk ka para për furnizim me gaz, kështu që nuk mund të sigurojë ngrohje në Shkup, gjegjësisht se qytetarët dhe institucionet shtetërore dhe lokale nuk do të kenë ngrohje.

“Sipas marrëveshjes, BEG do t’ia prezantojë ESM-së të gjitha operacionet e saj afariste. Marrëveshja i jep pëlqimin ESM-së për të menaxhuar të gjitha aktivitetet afariste të BEG, me të gjitha llogaritë e transaksionit, si dhe llogarinë e dedikuar që BEG do ta hapë ekskluzivisht për nevojat e kësaj Marrëveshjeje për bashkëpunim afarist dhe teknik”, njoftoi Qeveria më 20 janar.

Kujtojmë se, Më 14 janar, Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli Dekret për shpallje të gjendjes së krizës për shkak të çrregullimeve me furnizimin me energjinë termike.

TË FUNDIT
20 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
9 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
5 orë
Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe
11 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
9 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ