Qindra pjesëmarrës në një tubim në Shkup në mbështetje të Rusisë (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2022

 

Në Shkup dje para ambasadës ruse u mbajt një protestë në mbështetje të Rusisë.

Qindra protestues ishin pjesë e kësaj proteste të organizuar nga partia politike “Rodina Makedonija”, përcjell INA.

Protestuesit  brohoritën emrin e presidentit rus Vladimir Putin dhe u valëvitën flamuj rusë.

Ata poashtu  dërguan mesazhe ku shprehnin mbështetje për Rusinë, popullin rus dhe shprehnin mbështetje për Putinin dhe politikat e tij. Lidhur me pushtimin rus të Ukrainës, disa pjesëmarrës theksuan se nuk ishte një pushtim i vendit, por një operacion për shkombëtarizimin dhe çmilitarizimin e shtetit ukrainas.

“Ne duam të shprehim mbështetje publike dhe të qartë për Rusinë dhe popullin rus, i cili sot, si në të kaluarën, po përballet me sulmin e nazi-fashizmit në Evropë. Jo për rusofobinë, jo për futjen e Maqedonisë në listën e zezë për pushkatim”, tha Zoran Jovançev  nga partia “Rodina Makedonija”.

Dy javë më parë, në të njëjtin vend u mbajt një protestë kundër pushtimit ushtarak rus në Ukrainë, organizuar nga shoqata ukrainase “Lesya Ukrainka”. Protesta u mbulua edhe nga Zëri Amerikës. (INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ