Qindra Shqiptarë nga Amerika ia “mësyjnë”Tuzit, me moton “Voto 5. Voto Shqip”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Qindra shqiptar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë nisur për në Tuz për të marr pjesë në zgjedhjet lokale për Komunën e Tuzit

Malësor nga Detroiti, Nju Jorku, me rrethina, Florida, dhe Toronto Kanda kan shkuar në vend origjinën e tyre, Tuzin duke u bashkuar në thirrjen për shqiptarët e malësisë në Mal të Zi për të votuar më 5 mars për aleancën ‘Forumin Shqiptar’.

Të dielën, më 5 Mars, Tuzi, do të zhvillojë zgjedhjet e dyta që prej kur për herë të parë shqiptarët me Nick Gjeloshajn fituan komunën – ku edhe në këtë zonë, edhe pse dominojnë shqiptarët, drejtimin e saj e kishin marr si në kohën e “Jugosllavisë” së vdekur komunitetet e tjera.

Për këtë arsye, malësorët patriot e atdhetar nga Amerika, ia kan mësyer vendorigjinës së tyre teksa kan kanë udhëtuar për tej oqeanit për të votuar ( ata që kan të drejt vote) dhe mobilizuar shqiptarët e Tuzit ( ata që nuk kan të drejt vote) të marrin pjesë masivisht në zgjedhje dhe të votojnë numrin 5, për “ Forumin Shqiptar” të listês së udhëhequr nga Nick Gjeloshaj.

TË FUNDIT
2 orë
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
10 orë
Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës
2 ditë
Nga BDI thonë se ideja për ndarje ka ardhur nga degët partiake, janë hedhur lloj lloj opsione
1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
1 ditë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
14 orë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
9 orë
Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ