Qiradhënësit fals të apartamenteve në Kroaci dhe shumica e tyre janë nga Serbia!

Picture of INA
INA

16/08/2023

Listat e zeza të qiradhënësve turistikë në zonën e Makarska Rivierës kanë përfshirë emra të rremë të “pronarëve” të apartamenteve që mashtrojnë mysafirët për të paguar një depozitë për një qëndrim që ose nuk ekziston ose ekziston, por pronari nuk ka të bëjë fare me rezervime të tilla.

Gjegjësisht, i ftuari gjen strehim për familjen e tij në internet dhe për shtatë deri në 10 ditë bën një paradhënie, ndërsa qiradhënësi fals i dërgon foto të banesës, e cila më vonë rezulton se nuk ekziston fare. Disa ambiente dhe hapësira akomoduese ekzistojnë, por mashtruesi vodhi fotot e banesave të të tjerëve, kështu që mysafiri që udhëton me orë të tëra nga jashtë për në Makarska e kupton përfundimisht se ishte mashtruar, sepse pronari i vërtetë nuk e kishte marrë fare rezervimin.

Lista e zezë e qiradhënësve në Facebook përshkruan modus operandi të qiramarrësve të rremë që janë kryesisht jashtë vendit dhe që u përgjigjen mesazheve nga të ftuarit e interesuar në kroatisht shumë keq, kështu që personi ndihet sikur po komunikon me një robot.

Prandaj, është e rëndësishme që të ftuarit të kenë parasysh se përpara se të paguajnë për qëndrimin e tyre, ata duhet së pari të kontaktojnë shoqatën lokale të turizmit për të verifikuar nëse pritësi i tyre ekziston në të vërtetë. Siç është thënë për “Dalmacinë e Lirë” nga administrata policore e Split-Dalmacisë, gjatë këtij viti në stacionin policor të Makarska janë regjistruar pesë krime të tilla – mashtrime ndaj shtetasve të huaj.

TË FUNDIT
1 ditë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
3 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
3 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
4 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

LEXO MË SHUMË

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

wesley clarck vesli klark

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

INFO

NA NDIQ