QMK: Janë shuar pesë zjarre në hapësirë të hapur, shumica e thirrjeve në 122 janë drejtuar në polici dhe ndihmën urgjente mjekësore

INA
INA

07/11/2023

Në 24 orët e fundit ka pasur pesë zjarre në hapësirë të hapur dhe zjarrfikësit i kanë shuar të gjitha, kumtoi QMK-ja.

Në Komunën e Gjorçe Petrovit është shuar zjarri në një deponi pranë rr. “Radushka”, në zonën afër varrezave. Është zënë sipërfaqe prej 500 m2. Zjarrfikësit nga NJTKZ Veles kanë shuar zjarrin me kashtë në një sipërfaqe prej pesë hektarësh në atarin e fshatit Klukovec, ndërsa në Komunën e Mogillës kanë intervenuar në rrugën Manastir-Prilep në afërsi të fshatit Vasharejcë. Zjarrfikësit nga NJTKZ Prilep në Komunën e Dollnenit kanë intervenuar në dy zjarre, fillimisht kanë fikur vegjetacionin e ulët të djegur në zonën “Zagrad” dhe më pas kanë djegur bimësinë e ulët dhe tpragjet nga hekurudha ndërmjet fshatrave Slepçe dhe Brailovë.

QMK-ja bëri të ditur gjithashtu se në 24 orët e fundit janë regjistruar gjithsej 1631 thirrje në numrin e vetëm të urgjencës 112. Thirrje “reale”, përkatësisht ato që janë pranuar realisht për raste urgjente, përbënin 45.55%, nga thirjet e tjera që ishin për raste të tjera ose situata kishte 54.45% të thirrjeve të pranuara. Më së shumti thirrje janë bërë në polici (56,16%) dhe në ndihmën urgjente mjekësore (37,44%).

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

INFO

NA NDIQ