QMK Maqedoni: Janë shuar 23 zjarre në ambiente të hapura

Picture of INA
INA

22/09/2023

Nga Qendra për Menaxhimin e Krizave (QMK) bëjnë të ditur se dje ekipet e zjarrfikësve kanë pasur duart plot – kanë fikur 23 zjarre, por shumë punë ka pasur edhe ekipet e EVN-së, të cilët kanë intervenuar në 12 komuna ku për shkak të një stuhie lokale nga era e fortë ka pasur disa defekte dhe ndërprerje të furnizimit me energji elektrike.

“Zjarret në ambient të hapur, dje kanë qenë gjithsej 23 dhe ekipet e zjarrfikësve i kanë shuar të gjitha. 23 zjarre të shuara (të cilat dogjën pyje të përzier dhe me kërcell të ulët, bar të thatë, e diku mbeturina) kanë ndodhur në të gjitha anët e vendit në komunat: Dollnen, Novaci, Ilinden, Studeniçan, Saraj, Mogillë, Prilep, Strugë, Kërçovë, Shtip, Kumanovë, Bogovinë, Gostivar dhe në territorin e Qytetit të Shkupit”.

Në kombinim me zjarret dhe reshjet e forta lokale të rrëmbyeshëm me erëra më të forta ndikuan në ndërprerjen e energjisë elektrike në shumë vende ditën e djeshme.

Raste të tilla emergjente kanë ndodhur në Kratovë dhe në disa fshatra dhe vendbanime në gjithsej 12 komuna.

TË FUNDIT
1 orë
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
2 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

ME TE LEXUARA

17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
1 ditë
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë
6 orë
Gazetari Mehmeti: “Vlora ka filluar të reflektojë, janë ulur çmimet e çadrave
22 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
2 orë
“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua
17 orë
KE shqetësime për sistemin e drejtësisë në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

INFO

NA NDIQ