Qofte në salcë domateje: Shumë të buta dhe të shijshme dhe gatuhen në çast!

Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund.

Përbërësit:

▪ 300 g mish të bluar,
▪ një kore buke në qumësht,
▪ 1 qepë,
▪ 3 thelpinj hudhre,
▪ fletë majdanozi,
▪ 1 vezë,
▪ kripë, piper,
▪ 1 lugë e vogël spec të bluar, mund edhe i spec i shtypur.

Përbërësit për salcë:

▪ vaj,
▪ 1 lugë miell,
▪ 200 ml domate te zier,
▪ keçap.

Shtesa: patate e zier.

Përgatitja:

Në pak vaj fërgoni një lugë miell dhe qiteni në domate, shtoni pak keçap dhe ujë që salca të tëhollohet pak.