Qoku: Ali Ahmeti dhe BDI duhet të përgjigjet për korrupsionin dhe…

Picture of INA
INA

05/06/2024

Bekim Qoku

BDI nuk ka dorë në asnjërën nga të tri marrëveshjet që përmend Ali Ahmeti.
1. Marrëveshjen e Ohrit e ka nënshkruar Arbën Xhaferi, ndërsa BDI as që ka ekzistuar atë kohë. BDI ishte përgjegjëse për realizimin e saj. Dhe në këtë detyrë, ajo dështoi tërërisht.
2. Për Marrëveshjen e Prespës, Ali Ahmeti shpesh ka thënë që për çështjet identitare të bashkëqytetarëve tanë maqedonas, ne shqiptarët duhet të rrimë indiferent. Shqiptarët jo vetëm që mbetën indiferent në atë marrëveshje, por edhe inekzistent. Në asnjë pikë të marrëveshjes nuk figuron që në këtë shtet jetojnë shqiptarët.
Sa për BDI-në dhe Ali Ahmetin, Maqedonia sot do quhej Ilindita.
3. E njëjta gjë ndodhi edhe me Marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Bullgarinë. BDI ka theksuar vazhdimisht që kjo nuk është puna e shqiptarëve.

Ali Ahmeti dhe BDI duhet të përgjigjen për korrupsionin, krimin e organizuar, ndërhyrjen në gjyqësor, ekzodin e mbi 500 mijë shqiptarëve nga viti 2002, papunësinë e lartë në mesin e shqiptarëve, investimin e mangët në zonat ku shqiptarët janë shumicë dhe dështimin e plotë në realizimin çfarëdo qoftë projekti në dobi të shqiptarëve.

TË FUNDIT
17 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
20 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

ME TE LEXUARA

19 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
7 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
19 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
7 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
1 ditë
Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

LEXO MË SHUMË

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

FB_IMG_1719229651966

Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti

vesna

Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri

INFO

NA NDIQ