Qoku: Angazhimi minimal dhe maksimal i qeverisë së re

Picture of INA
INA

28/06/2024

Bekim Qoku

Qeveria e re e MV e përbërë nga ministrat e VLEN-it, ndër vendimet e para që ka marrë në mbledhjen e parë të saj ka qenë anulimi i vendimit i qeverisë paraprake të BDI-së për akreditim të Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Ramizit.

Angazhimi minimal i kësaj qeverie duhet të jetë mbyllja e plotë e atij universiteti tejet të dëmshëm dhe të korruptuar, ndërsa angazhimi optimal duhet të jetë ç’kapja e gjyqësorit dhe prokurorisë nga kthetrat e Ramizit për çka është akuzuar dhe futur në Listën e Zezë nga Departamenti i Shtetit Amerikan, prokurori që duhet të përndjekë dhe gjyqësor që duhet të arrestojë drejtuesit e tij për dëmet e shkaktuara me këtë universitet.

Kurse angazhimi maksimal i kësaj qeverie duhet të jetë reformimi i gjithë sistemit arsimor të MV, mbyllja e shumë universiteteve private dhe fuzionimi i universiteteve publike shtetërore në sa më pak universitete cilësore.

TË FUNDIT
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
4 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
15 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
15 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
24 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
17 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
24 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
15 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ