Qoku: Çfarë e detyroi Bujarin t’i dalë zot shtetit serb!?

Picture of INA
INA

05/10/2023

Shkruan: Bekim Qoku, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti

Pse Bujar Osmani, ministër i PJ të MV dhe kryesuesi aktual i OSBE-së, zuri në gojë bash në këto ditë Ballkanin e Hapur, në kohën kur Serbia po akuzohet për sponzorizim të terrorizmit mbi shqiptarët e Kosovës, në ditët kur ajo për këtë fakt është vënë nën presionin të fuqishëm ndërkombëtar?

Çfarë e detyroi Bujarin, ministrin shqiptar, bashkë me qeverinë dhe partnerët shqiptar të saj BDI/ASH, t’i dalë zot shtetit serb, që po akuzohet nga qendra të rëndësishme politike për destabilizim të rajonit?

A ka ndonjë koordinim me kryeministrin Edi Rama për linjëzim politikash për të zbutur goditjet që po i vijnë Vuçiqit mu tani kur s’ka dy ditë që Sebia u kryqëzua nga një numër i madh i eurodeputetëve në seancën e Parlamentit Europian dhe pak ditë para takimit të radhës të Procesit të Berlinit?

As në skenarët më distopik të politikës nuk do të mund të imagjinonim, që do vijë një ditë kur subjekte politike shqiptare do të jenë më miqësore ndaj sjelljeve armiqësore dhe terroriste të Serbisë sesa disa figura politike sllave, këtu në Maqedoni, në Kroaci, Mal të Zi dhe Bullgari. Kush do të mendonte që një Ivon Veliçkovski apo një Nikica Korubin të dy ish deputetë joshqiptar të MV, të kenë qëndrime shumë më racionale, dmth, më kundër politikave destabilizuese të Vuçiqit, sesa Bujar Osmani dhe kolegët e tij shqiptarë të qeverisë?

Pra ne, sot, mund të themi që paskemi konstatuar tërësisht gabimisht faktin që në serbizimin e skajshëm të Maqedonisë së Veriut janë përfshirë vetëm partitë politike sllave, si LSDM, VMRO dhe Levica. Tash po shohim, që ky proces i serbizimit paska asimiluar, pothuajse deri në gllabërim, edhe partitë shqiptare në qeveri. T’i lëmë deklaratat e tyre boshe, folkloriste. T’i shohim veprimet e tyre. Sepse me veprimet e tyre, sidomos këta të fundit, me Ballkanin e Hapur, uji shkon direkt dhe hapur në mullirin serb.

Ç’i duhet, çuditet shumica e shqiptareve me të drejtë, Maqedonisë së Veriut (sidomos qeveritarëve shqiptarë) dhe Shqipërisë të bëjnë avokatin e Serbisë? Pse? Pse mu tani i dalin zot Serbisë djallëzore në këto momente kritike për Kosovën dhe shqiptarët?

TË FUNDIT
38 sekonda
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
3 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
8 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
3 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
16 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
7 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

LEXO MË SHUMË

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

FB_IMG_1719229651966

Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti

vesna

Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri

INFO

NA NDIQ