Qytetarët ankohen për çmimet e larta: Masat, sa për sy e faqe

Picture of INA
INA

15/09/2023

Qytetarët ankohen për çmimet jashtëzakonisht të larta. Kritikojnë masat e paralajmëruara. Thonë se ato bëhen sa për sy e faqe. Të anketuar nga Alsat qytetarët thonë se me çmimet aktuale është vështirë të mbijetosh.

“Çmimet janë të larta. Normalisht, secila ngritje e çmimeve, këndej i rrisin, pastaj i ulin, nuk ka logjikë. Është dashur ti zbresin me kohë”.

“Siç e shihni edhe vet, çmimet për çdo ditë rriten, jashtëzakonisht në masa të larta. Për popullin ato rroga që marrin tani, nuk mund të ja dalin. Njerëzit që punojnë nëse janë dy anëtarë ose tre anëtarë punojnë, mund të ja dalin disi, nëse punon vetëm një është problem”.

“Çfarë të ju them, është turp. E paparë se si jetojnë njerëzit këtu, gjithçka është keq. Kjo gjendje s`ka qenë asnjëherë”.

“Katastrofë, nuk mundemi të mbijetojmë me rrogën tonë këtu”.

“S’ka mirë te ne me 250 euro e kanë bërë 100 denarë kilogramin e domates, 150 denarë një kg oriz, lëre pash Zotin. Duhet me ra poshtë se pensionistët nuk kanë asgjë, ende ka pensionist që ka 12 mijë denarë. Turp t’i thuash ndokujt se i merr ato para. Ato para vetëm për ilaçe nuk mjaftojnë”.

“Nuk mundemi ne të presim të shtrenjtohen më shumë, që të ndikohemi. Edhe tash kemi ndikim, vjen paga, asgjë nuk ngel, keq”.

“Te unë nuk do ndryshojë asgjë, megjithatë te personat e tjerë do të jetë në rregull”. /Alsat

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

19 orë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
16 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
11 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
19 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
15 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
19 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
15 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ